Zmianowanie roślin uprawnych
Zmianowanie to podstawowy element płodozmianu, którego głównym elementem jest stworzenie jak najbardziej optymalnych warunków do rozwoju plonów. Jego stosowanie pozwala na redukcję wielu negatywnych efektów związanych z uprawą monokulturową tj.: pogorszenie struktury gleby, osłabienie odporności oraz rozwój chorób roślin, czy obniżenie jakości i wydajności plonów.
Stosowanie zaplanowanego ściśle procesu zmianowania, polegającego m.in. - dla przykładu - na uprawie roślin płytko korzeniących się po roślinach o głębokim systemie korzeniowym, pozwala glebie na regenerację, dając nam tym samym wiele pozytywnych korzyści przekładających się wyraźnie na jakoś uprawy oraz ochronę zasobów naturalnych.
Troska o dobrostan zwierząt
Etyczne podejście do warunków bytowania zwierząt hodowlanych to istotny aspekt zrównoważonego rolnictwa. Przyszłościowa produkcja żywności nie może bowiem wiązać się z ich cierpieniem – na co również zwraca uwagę coraz większa liczba konsumentów żywności.
Wbrew pozorom, zwierzęcy dobrostan w gospodarstwie to kwestia nie tylko etyczna, ma ona bowiem również istotny wpływ na status ekonomiczny producenta żywności. Zadbane i zdrowo odżywiane zwierzęta przekładać się mogą na lepszą jakość produktu odzwierzęcego, a tym samym na zwiększenie potencjału produktów na rynku. Obecny konsument – jak pokazują badania rynkowe – zwraca bowiem coraz większą uwagę na ich pochodzenie oraz jakość.
Rozsądne zarządzanie zasobami wodnymi
Pomimo licznego występowania w naturze, zasoby wodne nie są nieograniczone. Wysokie temperatury, czy bezśnieżne zimy to coraz częściej obserwowane zjawiska, wynikające z zachodzących zmian klimatycznych, które istotnie wpływają na fakt ograniczania naturalnych, wodnych zasobów. To dlatego tak ważnym jest, by zarządzać nimi w sposób świadomy.
Podstawowym aspektem takiego zarządzania jest bez wątpienia oszczędność – dbanie o sprawność urządzeń przesyłowych, czy ograniczenie parowania wody z gleby poprzez m.in. naturalne nawożenie, czy uprawę roślin ozimych, wykorzystujących wodę z zimowych opadów. Kolejnymi z praktyk: stosowanie upraw roślin odpornych na suszę, o mniejszych potrzebach wodnych, jak również wykorzystanie oszczędnych systemów nawadniania tj. minizraszacze, czy nawadnianie kropelkowe.
Dzięki tym i wielu praktykom – rolnik może mieć istotny wpływ na zarządzanie zasobami wodnymi w gospodarstwie, a tym samym przyczyniać się do zmiany paradygmatu produkcji rolniczej, w lokalnym otoczeniu.
Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW informujemy o możliwości
rejestracji w bazie partnerów KSOW na stronie www.ksow.pl
Materiał w ramach kampanii pt.
„Produkty ekologiczne, regionalne i tradycyjne – a zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
tel./ fax: ( 0- 14) 66 53 737
Element zostanie usunięty i nie będzie można go przywrócić