2021-08-04

4 wyjątkowe walory zrównoważonej, lokalnej żywności


Dojrzały smak

Słaby smak masowo produkowanej żywności to często „zasługa” m.in. momentowi zbioru. By żywność produkowana w dużych gospodarstwach, często za granicami naszego kraju, nie przejrzała zbyt szybko, w długotrwałym transporcie, a następnie na sklepowych półkach, jej zbiór następuje wcześnie, gdy ta jeszcze nie dojrzała do potencjalnych walorów smakowych. Produkt uprawiany lokalnie, często trafia do konsumenta dojrzały, ze świeżo zebranych zbiorów – to daje gwarancję jego głębokiego, dojrzałego smaku, którego czasem próżno szukać w marketach.

 

 

Naturalny skład

Racjonalne wykorzystanie naturalnych zasobów oraz rezygnacja ze sztucznych, chemicznych środków ochrony żywności to istotny element zrównoważonego rolnictwa. Dzięki takiemu podejściu, produkt, który finalnie trafia na nasze stoły daje nam pewność czystego, zdrowego składu, zachowując wszystkie naturalne elementy odżywcze. To sprawia, że jest on bezpieczny nie tylko dla otaczającego nas środowiska, ale również dla nas. Można ze spokojem podawać go m.in. dzieciom, a także poleca się ją często osobom z alergiami pokarmowymi.

Pamiętaj, że kupując żywność lokalnie masz możliwość poznania jej producenta, a także sprawdzić sposób jej produkcji – w ten sposób zyskasz pewność, że kupujesz produkt, któremu możesz zaufać.

 

Więcej składników odżywczych

Żywność produkowana masowo wymaga długich okresów transportu. Często element tej podróży stanowią również centra dystrybucji w których żywność oczekuje na to, by trafić finalnie na sklepowe półki. Ten czas wpływać może negatywnie na walory odżywcze produktów, sprawiając, że sama żywność traci wówczas na jakości. Wybierając produkty lokalne, które często trafiają na nasz stół w krótkim odstępie czasu od zebrania, a także nie wymagając czasochłonnego transportu, zyskujemy lepszą jakość i bardziej wartościowy produkt.

 

 

W zgodzie z naturą

Żywność lokalna, pochodząca ze zrównoważonych upraw daje nam gwarancję, iż proces jej pozyskiwania odbywa się bez szkody dla środowiska. Dzięki temu, nasze zwyczaje żywnościowe nie przyczyniają się do środowiskowej degradacji, a my możemy być spokojni o dobrostan otaczającej nas, lokalnej natury. Racjonalne zarządzanie zasobami naturalnymi, czy dbanie o bioróżnorodność – to istotne elementy kształtowania zrównoważonej przyszłości. Kupując lokalne produkty współtworzymy, tym samym, nowy kształt systemu żywnościowego, który rozwija się w zgodzie z naturą, dając nam więcej pewności, że będziemy w stanie zachować jej walory dla przyszłych pokoleń.

 

Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW informujemy o możliwości
rejestracji w bazie partnerów KSOW na stronie www.ksow.pl

Materiał w ramach kampanii pt.
„Produkty ekologiczne, regionalne i tradycyjne – a zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel./ fax: ( 0- 14) 66 53 737

 
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”  
Materiał opracowany przez Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała
  Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Operacja wspófinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach operacji: "Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich dzięki lokalnym producentom żywności wysokiej jakości"
Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW informujemy o możliwości rejestracji w bazie partnerów KSOW na stronie www.ksow.pl  

Element zostanie usunięty i nie będzie można go przywrócić