2021-09-24

3 powody by wybierać żywność tradycyjną


Zachowanie dawnych tradycji

To, co tradycyjne, łączy się często z doświadczeniem kilku pokoleń. Mając na uwadze tradycyjną żywność, mamy w jej przypadku przeważnie do czynienia m.in. z unikalnymi metodami wyrobu, które nie łatwo da się skopiować, nie mając odpowiedniego doświadczenia i pokoleniowo przekazywanej wiedzy. Wybór certyfikowanych produktów tradycyjnych daje nam możliwość wsparcia dla zachowania tych tradycji, dając lokalnym, tradycyjnym producentom szansę na przetrwanie w warunkach rynkowych, czyniąc ich jednocześnie powiernikami tej drogocennej wiedzy i praktyki.

Wybierając produkty oznaczone jako tradycyjne sprawiasz, że ich pozycja na rynku jest silniejsza, dając jednocześnie producentom szansę, by trwać przy produkcji tych niszowych wyrobów. Dzięki temu, możemy zachować ich unikalne receptury, czy specyfikę na kolejne pokolenia.

 

 

Dziedzictwo wsi

Źródłem tradycyjnej żywności są zwykle niewielkie, tradycyjne, lokalne gospodarstwa. Ich pozycja już dziś zagrożona jest jednak przez masową produkcję żywności, która w większości ląduje na sklepowych półkach. Dzięki wsparciu produktów tradycyjnych, czynimy ich produkcję bardziej opłacalną, co wzmacnia lokalnych producentów w konkurowaniu z większymi graczami na rynku, pozwalając tym mniejszym przetrwać. Dziś, zaobserwować możemy niestety erozję liczby lokalnych gospodarstw przez co krajobraz wsi może zmienić się nie do poznania.

Jednym z elementów tych zmian jest rozrost produkcji masowej, związanej bezpośrednio z dużymi, monokulturowymi uprawami. Przez inwazyjny charakter oraz często zastosowanie, w dużych ilościach, chemicznych nawozów – masowa produkcja żywności zaburza lokalne ekosystemy, nieodwracalnie przekształcając, a nawet degradując, krajobraz terenów wiejskich. Jeśli zależy nam na tym, by wieś pozostała wsią – to kolejny argument, by wspierać tradycyjne produkty.

 

Unikalne smaki

Certyfikowany produkt tradycyjny, dzięki unikalnej metodzie produkcji wiąże się nie rzadko w unikalnym doświadczeniem smakowym, które nie tak łatwo otworzyć. Tradycyjne metody wyrobu, wyjątkowy skład, czy surowce, sprawiają, że konsumowanie tradycyjnego produktu to zawsze unikalne, niepowtarzalne doświadczenie, którego próżno szukać w produktach masowych.

 

 

Dzięki wyborowi tradycyjnego, certyfikowanego produktu możesz mieć pewność, że masz do czynienia z produktem jedynym w swoim rodzaju. Jeśli ciekawią cię nowe smaki i unikalne doświadczenia – wypróbuj produkty tradycyjne, których smak i charakter mogą pozostawić po sobie wyjątkowe wspomnienie.

 


A oto wypowiedzi lokalnych rolników/producentów żywności wysokiej jakości


 

 

Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW informujemy o możliwości
rejestracji w bazie partnerów KSOW na stronie www.ksow.pl

Materiał w ramach kampanii pt.
„Produkty ekologiczne, regionalne i tradycyjne – a zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel./ fax: ( 0- 14) 66 53 737

 
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”  
Materiał opracowany przez Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała
  Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Operacja wspófinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach operacji: "Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich dzięki lokalnym producentom żywności wysokiej jakości"
Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW informujemy o możliwości rejestracji w bazie partnerów KSOW na stronie www.ksow.pl  

Element zostanie usunięty i nie będzie można go przywrócić